«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Yeni Mezunlara İstihdam Fırsatı “Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın Başvuruları Başladı”

Yeni Mezunlara İstihdam Fırsatı “Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın Başvuruları Başladı”

yeni-mezunlara-istihdam-firsati-sevket-sabanci-vizyonuyla-ilk-firsat-programinin-basvurulari-basladi.jpg

Programın yeni döneminde 50 yeni mezuna daha sivil toplum kuruluşlarında (STK) ilk iş deneyimi kazanma fırsatı sunulacak. 

Esas Holding’in sosyal fayda odaklı yatırım birimi Esas Sosyal; 2015 yılından bu yana odağına aldığı gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir etki yaratmak amacıyla “Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar” mottosu ile Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım ve Mezun Programlarını başarılı bir şekilde sürdürüyor. 

Esas Sosyal; işverenlerce daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden yeni mezun olan gençlerin iş hayatına daha öz güvenli, donanımlı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak adım atmaları amacıyla hayata geçirdiği sosyal yatırım programları etrafında geniş bir ekosistem geliştirdi. Aralarında sivil toplum kuruluşları, Kurumsal Destekçiler, insan kaynakları profesyonelleri, eğitmenler, mentorlar, katılımcılar ve mezunların bulunduğu 4.500 kişi ve kurumu kapsayan bu ekosistem, gençlerin gelişimine ve istihdama geçişlerine katkı sağlıyor.

Yeni mezunların 12 ay boyunca STK’larda tam zamanlı çalışmalarına imkan sağlayan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı; Esas Sosyal’in vizyonunu paylaşan ve 21 farklı sektörde faaliyet gösteren 40 kurumsal destekçi tarafından destekleniyor. Program; gençlere, STK’larda kurumsal iletişim, finans ve muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak geliştirme/iş geliştirme gibi birimlerinde iş deneyimi kazanımı sağlamasının yanı sıra İlk Fırsat Akademisi kapsamında da kariyer gelişimlerine katkıda bulunacak 250 saatin üzerinde eğitim ve mentorluk imkânları sunuyor. 

Program, gençleri sivil toplumla tanıştırıp sosyal sorumluluk bilinçlerini güçlendirirken, Esas Sosyal Ekosisteminin önemli bir parçası olan STK’lara da genç, nitelikli ve eğitimli insan kaynağı desteği veriyor. 

Bugüne kadar yaklaşık 26 bin başvuru alan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı kapsamında; çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum yararına çalışmalar yürüten 44 STK’da 300 genç istihdam edildi. 

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat’ın yeni dönemi için heyecanlı olduklarını dile getiren Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı“Fırsat Eşitliği; Esas Sosyal’in odak alanı olmasının dışında gençlerin buluşmayı sabırsızlıkla beklediği bir kavram. Bizim de buradaki görevimiz eşitliği gençler ile buluşturarak onları motive etmek, ilhan vererek, cesaretlendirmek. İlk yatırım programımız olan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı bu yıl,  9’uncu kez yeni katılımcılarını kabul edecek. Her yıl mezunlarımızın geri bildirimleri ve kurumların destekleriyle daha faydalı ve daha kapsamlı hale gelen programın başvurularını bir kez daha duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Gençlerin üniversitelerine göre değil, yetkinliklerine göre değerlendirildikleri insan kaynakları modelinin yayılması bizim en büyük önceliğimiz. Birbirinden değerli sivil toplum kuruluşlarını desteklediğimiz program; gençlere mesleki donanımın yanında sosyal sorumluluk bilinci de kazandırıyor. Gençler çok çalışkan ve hevesli. Biz de başarılarına başarı katacak desteklerle onların elinden tutmaya her daim hazırız” dedi.

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan mezun olan gençlerin %100’ü 6 ay içinde iş bulurken, program mezunlarının %60’ı özel sektörde olmak üzere 130 farklı kurumda çalışma hayatına devam ediyor. Programı başarıyla tamamlayan yeni mezun gençler, Mezun Programının bir parçası olarak akran danışmanlığı verirken, mezun komitesi kapsamında programları geliştirmek adına söz sahibi olabiliyor. 

Başvuru detayları;  

2024 yılında 50 gence daha fırsat verecek olan programa kabul edilen adaylar 2 Eylül 2024 tarihinde işbaşı yapacaklar. 

Başvuruları 23 Haziran’a kadar devam edecek Programa başvuracak adayların;

  • Herhangi bir devlet üniversitesinden 2023 Haziran ayı ve sonrasında mezun olması,
  • Diploma notunun 4’lük sisteme göre en az 2,5/ 100’lük sistemde 65 puan ve üzeri olması,
  • Daha önce tam zamanlı bir işte çalışmamış olması, (Stajlar bu kapsamda değildir)
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Programa katkıda bulunabilecek ve yararlanabilecek niteliklere sahip olması bekleniyor. 

Gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında ya da kulüp çalışmalarında görev almış gençlerin öncelikli olarak değerlendirileceği programa başvurular sadece bir pozisyon için yapılabilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ulusal Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *